علت سقوط ارز دیجیتال/پیشبینی ترسناک ارز دیجیتال

  • 20 مهر 1401
سقوط بیت کوین

چرا ارزهای دیجیتال از حالت داغ و صعود خود به یک فروپاشی تمام عیار نزدیک هستند؟ چرا دنیای ارزهای دیجیتال در هرج و مرج است؟ مانند بسیاری از بازارهای دیگر در سراسر جهان، بازار کریپتوکارنسی در حال حاضر دوران بسیار وحشتناکی را می گذراند.

همین چند ماه پیش، پس از اینکه رمزارزها در سال 2021 از یک رالی سرگیجه‌آور صعودی لذت بردند، شرکت‌های رمزارز تبلیغات زیادی در جریان به اصطلاح Super Bowl داشتند.

اما امروزه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در حال سقوط هستند و شرکت های بزرگی حتی بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال نیز در شرایط نابسامانی به سر می برند. علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

اد مویا، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مالی Oanda می‌گوید: «خانه کریپتو در آتش می‌سوزد و همه فقط به سمت درهای خروجی‌ می‌روند زیرا کاملاً اعتماد به فضای کریپتوکارنسی از بین رفته است.
در ادامه به چند عامل اشاره می کنیم که بر سقوط بازار ارزهای دیجیتال موثر است.

نرخ بهره اعلامی توسط فدرال رزرو

اولین علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال را می توان در نرخ بهره اعلامی توسط فدرال رزرو جستجو کرد زیرا ارزهای دیجیتال نیز تحت تأثیر عوامل مشابهی بر سهام و سایر دارایی ها قرار می گیرند. قیمت‌های مصرف‌کننده با سریع‌ترین سرعت سالانه در بیش از چهار دهه اخیر در حال افزایش هستند و فدرال رزرو برای کاهش تورم، نرخ‌های بهره را به شدت افزایش می‌دهد.

ارتباط بازار سهام و بازار ارزهای دیجیتال

بازار کریپتو با بازار سهام نیز مرتبط است. یکی دیگر از علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال مرتبط با بازار سهام است. اگر روند نزولی در بازار سهام مشاهده شود، همین روند در حوزه رمزنگاری نیز تکرار می شود. بسیاری از عواملی که بر بازار سهام تأثیر می‌گذارند، بر قیمت کریپتو و علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می‌گذارند.

سقوط لونا (ترا)

یکی دیگر از چندین علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال، سقوط لونا (LUNA) بود. این رویدادی بود که عواقب شدیدی را نه تنها برای سرمایه گذاران خود بلکه برای اکوسیستم کریپتو در کل داشت. بسیاری از سرمایه گذاران تمام پس انداز خود را که در Terra coin ذخیره شده بود، از دست دادند. (یک استیبل کوین با ارزش بازار بیش از 18 میلیارد دلار قبل از سقوط)

تبلیغات

گزارش نیویورک تایمز نشان داد که حرکات قیمت بیت کوین دقیقاً منعکس کننده چیزی است که نزدک (Nasdaq) دارد. در حالی که بازارهای کریپتو به طور ایده آل باید مستقل از بازارهای سنتی عمل کنند اما در واقعیت آنها نسبت به تحرکات در جریان اصلی دنیای مالی حساس بوده اند. بنابراین در بین چندین علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال تبلیغات در زمینه بازارهای سنتی را جدی بگیرید.

چالش های نظارتی

سال 2022 شبیه سوار شدن بر یک ترن هوایی برای ارزهای دیجیتال بوده است. در ژانویه، بازار کریپتو سقوط کرد اما در فوریه دوباره افزایش یافت. بازار جهانی کریپتو تحت نظارت دولت های جهانی بوده است زیرا آنها سعی می کنند ارزهای دیجیتال را تنظیم کنند.

هند هنوز قانونی برای کریپتو ارائه نکرده است. این لایحه به دنبال ممنوعیت تمام ارزهای دیجیتال خصوصی در هند است. این کشور همچنین 30 درصد مالیات بر سرمایه‌گذاران کریپتو و 1 درصد TDS (مالیات کسر شده در منبع) برای هر معامله‌گر ارز دیجیتال وضع کرده است. در حال حاضر، هند مقررات رمزارزها را تنظیم نکرده است اما آن را نیز قانونی نخواهد کرد.

مواردی که در بالا ذکر شد از علت سقوط بازار ارزهای دیجیتال به شمار می رود اما بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر بازارهای مالی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد که بهتر است با شناخت کافی وارد این حوزه شوید.
به طور کلی به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران در اواخر سال میلادی میتوانیم شاهد رشد چشمگیری در بازار های مالی باشیم.

ورود به صرافی ارز دیجیتال ایران پرفکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *