داست و حمله داستینگ چیست؟

  • 27 تیر 1400
Gemini What Is a Crypto Dusting Attack

داست (Dust) به مقادیر بسیار ناچیزی از یک ارز دیجیتال گفته می‌شود که به دلیل ناچیز بودن قابلیت انجام معامله را ندارد. این مقادیر معمولا در کیف پول‌های افراد، در صرافی‌ها و یا در استخرهای استخراج ازهای دیجیتال متروک می‌شوند. با این حال که کریپتو داست مبالغ بسیار ناچیزی را شامل می‌شود، اما اگر تمامی این مقادیر دور افتاده را کنار هم بگذاریم به مبلغ قابل توجهی خواهیم رسید.

به هر حال کریپتو داست‌ها (Crypto Dust) به یکی از ابزارهای مورد استفاده هکرها و نفوذ کنندگان تبدیل شده که با استفاده از آن به کیف پول‌ها و منابع ذخیره ارزهای دیجیتال دستبرد می‌زنند.

حمله داستینگ (Dusting attack) چیست؟

حملات داستینگ در شبکه‌هایی اتفاق می‌افتد که بلاک چین عمومی دارند و تراکنش‌ها به برای تمام نودهای شبکه قابل مشاهده است. این حملات تنها توسط هکرها برای سرقت ارزهای دیجیتال صورت نمی‌گیرد بلکه اهداف دیگری مانند شناسایی هویت افراد توسط قدرت‌ها، میتوانند انگیزه حمله داستینگ باشند.

۵ 1

حملات داستینگ همانطور که گفته شد با استفاده از کریپتو داست‌ها یا همان مقادیر ناچیز ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرد؛ به این صورت که هکر این داست‌ها را به چندین آدرس مختلف ارسال می‌کند و از آن‌ جایی که این مقادیر بسیار ناچیز است به چشم کاربر نمی‌آید. این کریپتو داست و آدرسی که این مقادیر ناچیز به آن ارسال شده توسط هکرها پیگیری می‌شود؛ تراکنش‌های بعدی آدرس مورد نظر، گردش مبالغ آن آدرس، گردش کریپتو داست و … از سرنخ های یک هکر برای رسیدن به اطلاعات حساب یا کیف پول و یا هویت افراد هستند.

چگونه از خود در برابر حمله داستینگ محافظت کنیم؟

برای جلوگیری از این حملات راه‌کارهایی وجود دارد که امنیت کاربران را تأمین می‌کند که انجام آن‌ها برای هر سرمایه گذاری ضروری است (اول ایمنی بعد کار!).

در ادامه این مقاله این راه‌کارها را برای شما شرح می‌دهیم:

انتخاب کیف پول یا صرافی امن و معتبر: اولین اقدام برای حفظ امنیت خود در برابر این نوع حملات انتخاب کیف پول و یا صرافی امن و معتبر است که برای هر کاربری ضروری است. به طور مثال صرافی Binance به شما اجازه می‌دهد تا کریپتو داست‌های حساب خود را به بایننس کوین (BNB) تبدیل کنید.همینطور می‌توانید از کیف پول‌های سخت افزاری برای امنیت بیشتر استفاده کنید.(برای اطلاعات بیشتر درباره انواع کیف پول مقاله زیر را بخوانید)

توجه و دقت به مقادیر موجودی کیف پول: دقت دائمی و در نظر گرفتن همیشگی موجودی کیف پول‌ها و ریز بینی شما باعث می‌شود تا در صورت دریافت مقادیر ناچیز به آن مشکوک شوید و از سرویس‌های ترکیبی برای حفظ امنیت خود استفاده کنید.همینطور می‌توانید از طریق پشتیبانی کیف پول خود از این حمله جلوگیری کنید.

عدم استفاده از داست‌ها در معاملات جاری: در نهایت از کریپتو داست‌هایی که در کیف پول خود دارید در معاملات و خرید و فروش‌ها استفاده نکنید تا تراکنش‌های شما برای هکرها قابل رصد یا پیگیری نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *