کارمزد گس اتریوم (ETH Gas Fee) چیست؟

  • 24 تیر 1400
۹

کارمزد گس برای علاقه‌مندانی که از برنامه‌های بلاکچین ازجمله پلتفرم‌های تریدینگ، DAppها یا کیف پول‌های رمزارزی استفاده کرده‌اند، اصطلاح ناآشنایی نیست. در این مقاله به توضیح بیشتر این کارمزد خواهیم پرداخت.

گس، کارمزدی است که هنگام انجام تراکنش در بلاکچین، به ماینرها پرداخت می‌شود. هنگامی که شما بین حساب‌های بانکی مختلف تراکنشی انجام می‌دهید، موظف به پرداخت کارمزد به بانک هستید، زیرا بانک‌ها به شما خدمات ارائه می‌دهند. به همین شکل، هنگامی که از طریق بلاکچین تراکنشی را انجام می‌دهید، ماینرها تراکنش شما را ثبت کرده و آن را به منظور تکمیل روند انجام تراکنش در بلاک جدیدی قرار می‌دهند. در طول این فرآیند، ماینرها از ابزارهای محاسباتی استفاده کرده و در ازای آن از کاربران کارمزد گس دریافت می‌کنند.

گس به منزله سوخت برای شبکه اتریوم بوده و عملکرد طبیعی اکوسیستم اتریوم را سازمان‌دهی می‌کند.

برای تکمیل تراکنش‌ها، اجرای قراردادهای هوشمند، راه‌اندازی DAppها و همچنین پرداخت کارمزد ذخیره داده‌ها در شبکه اتریوم، به کارمزد گس نیاز داریم.

تأثیر قیمت گس بر عملکرد ماینینگ

ماینرها هنگام استخراج بلاک، تمام کارمزد مرتبط با آن تراکنش را جمع‌آوری می‌کنند. طبیعتاً قیمت‌های بالاتر گس باعث جذب ماینرها خواهد شد. از این رو، معمولاً تعیین یک قیمت گس بالا که برای ماینرها جذاب باشد، در تکمیل روند انجام تراکنش بسیار تأثیرگذار است.

۹

با فعالیت تعداد بیشتری از ماینرها در یک شبکه همتا به همتا (P2P) مانند اتریوم، نرخ هش هش‌ نیز افزایش یافته و در نتیجه آن، این سیستم از مقاومت و امنیت بیشتری نیز برخوردار خواهد شد.

ماینرها برای استخراج و رمزگذاری یک بلاک و همچنین تأیید تراکنش‌ها به توان محاسباتی نیاز دارند؛ آن‌ها از طریق عملکرد گس اتریوم می‌توانند توکن دریافت کرده و یک درآمد جداگانه دیگر داشته باشند.

محاسبه کارمزد گس

دو پارامتر در خصوص کارمزد گس وجود دارد: حد گس (Gas Limit) و قیمت گس (Gas Price).

برای محاسبه این کارمزد تنها کافی است از فرمول زیر استفاده کنیم.

کارمزد گس = حد گس x قیمت گس

حد گس، حداکثر واحد گسی است که به عنوان کارمزد تراکنش مایل به پرداخت آن هستید. مقدار واحدی که برای انجام یک تراکنش ضروری است با پیچیدگی آن تراکنش ارتباط دارد. هرچه یک تراکنش پیچیده‌تر باشد، محاسبات مورد نیاز آن نیز بیشتر بوده و در نتیجه کارمزد تأیید آن تراکنش نیز افزایش خواهد یافت.

توجه داشته باشید که اگر مقدار واحد تعیین شده برای تراکنش کافی نباشد، تراکنش شما انجام نخواهد شد. حد گس تعیین شده برای تراکنش‌های عادی مانند ارسال اتر، 21 هزار واحد است. اما برای تعامل با قراردادهای هوشمند که پیچیده‌تر هستند، به واحد گس بیشتری نیاز است.

قیمت گس، بهای هر واحد گس بوده که به شکل GWEI (هر اتر برابر با ۱۰۹ GWEI) تعریف می‌شود. قیمت گس بر سرعت ثبت تراکنش شما در بلاکچین موثر است. ماینرها برای ثبت تراکنش‌هایی که قیمت گس بالاتری دارند، تمایل بیشتری داشته و در مقابل ثبت تراکنش‌های با قیمت گس پایین، مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد.

به خاطر داشته باشید که قیمت گس نیز وابسته به عرضه و تقاضا است. هنگامی که تقاضا زیاد است، قیمت گس مورد نیاز برای اجرای تراکنش‌ها نیز بالاتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *