صندوق ETF بیت کوین چیست؟

  • 23 تیر 1400
۱۱

امروزه اگر کسی بخواهد بیت کوین داشته باشد یا باید آن را از طریق استخراج به دست آورد و یا از صرافی‌های معتبر آن را خریداری کند؛ اما سرمایه گذاری در بیت کوین به این دو راه خلاصه نمی‌شود، بلکه راه سومی برای سرمایه گذاری مستقیم در این بازار وجود دارد که حتی شاید برای برخی از کاربران آسان‌تر از دو راه دیگر باشد. این روش، سرمایه گذاری از طریق سهام رسمی و قانونی است که شرکت‌ها و افراد می‌توانند از طریق یک صندوق سهام بیت کوین بخرند.

در ادامه این مقاله مزایا و معایب این روش سرمایه‌گذاری را برسی می کنیم:

ETF بیت کوین چیست؟

ETF مخفف شده عبارت exchange traded fund که به معنی صندوق معاملات بورس است. دارایی‌های مختلفی از جمله طلا وجود دارند که برای آن‌ها صندوق‌های سرمایه گذاری ایجاد شده و افراد و شرکت‌ها به طور رسمی می‌توانند در بازار آن‌ها از طریق بورس سرمایه گذاری کنند. بیت کوین نیز در طول تاریخچه خود فرصتی برای سرمایه گذاری رسمی ایجاد نکرده بود و و نیاز به یک ETF در بازار آن حس می‌شد. تصور کنید که یک شرکت بزرگ بخواهد در بازار بیت کوین سرمایه‌گذاری کلان انجام دهد. قطعا منطقی نیست که ریسک هک کیف پول و… را به جان بخرد پس به صورت رسمی و از طریق بورس جهانی ETF بیت کوین را خریداری می‌کند.

ETF بیت کوین در چندین بازار بورس در کشورهای مختلف قابل خرید و فروش است مثل بازار بورس کشور کانادا که اولین ETF بیت‌کوین را راه اندازی کرد.

مزایا و معایب ETF بیت کوین؟

ETF بیت کین امکان سرمایه گذاری را برای سرمایه گذاران بازارهای بورسی فراهم کرده اما این نوع سرمایه گذاری، غیرقابل ردیابی بودن این سرمایه را نقض می‌کند، همینطور هزینه‌های معامله و کارمزدهای این نوع سرمایه گذاری نسبت به دیگر روش‌ها تا حدی بیشتر خواهد بود.

۱۱

از دیگر معایب این سرمایه گذاری می‌توان به تعطیلی‌های بازارهای بورسی اشاره کرد که کاربران امکان معامله در روزهای تعطیل را ندارند این در حالی است که بیت موین را در 24 ساعت هر روز هفته می‌توان در صرافی‌ها خرید و فروش کرد.

با این حال امنیت سرمایه گذاری با این روش تضمین شده است و ریسک هک شدن کیف پول برای سرمایه گذار وجود ندارد. همچنین خطر فراموشی رمز کیف پول وجود ندارد و این دارایی به عنوان یک دارایی رسمی می‌تواند به ارث برسد.

این دارایی برای دولت‌ها بر خلاف بیت کوین به رسمیت شناخته می‌شود و قابلیت استناد دارد در حالی که مانند بسیاری از ETF های دیگر از پرداخت مالیات معاف است.

در نهایت باید گفت این نوع سرمایه گذاری برای برخی اهداف مناسب و برخی اهداف نامناسب است و شما باید بادتوجه به نکاتی که در این مقاله بیان شد تصمیم بگیرید که این نوع سرمایه گذاری برای شما مناسب است یا خیر. این روش می‌تواند به مقبولیت بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین کمک شایانی بکند و پلی باشد برای به رسمیت شناخته شدن ارزهای دیجیتال در نزد دولت‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *