امضای دیجیتال چیست؟

  • 19 تیر 1400

رمز نگاری یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها و امکانات شبکه‌های بلاک چینی است که امنیت این شبکه و تراکنش‌های آن را تأمین میکند. الگوریتم‌های رمزنگاری مختلفی وجود دارد که در شبکه ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود و بخشی از اعتبار این شبکه‌ها محسوب می‌شوند. یکی از این الگوریتم‌های رمزنگاری، الگوریتم امضاهای دیجیتال است. این الگوریتم تنها در ارزهای دیجیتال کاربردی نیست و حتی می‌تواند برای تأیید اصالت یک ایمیل نیز به کار رود؛ اما اوج امنیت و پیشرفت این تکنولوژی در ارزهای دیجیتال پدیدار شده است و ایمن‌ترین امضاهای الکترونیکی متعلق به کاربران و تراکنش‌های شبکه ارزهای دیجیتال است.

امضای دیجیتال چیست؟

وقتی شما یک نامه را با امضای شخصی دریافت می‌کنید می‌توانید اطمینان داشته باشید که این نامه دقیقا از سمت چه کسی ارسال شده است؛ امضای الکترونیکی نیز چنین نقشی را در شبکه ایفا می‌کند به این صورت که به گیرنده یک دیتا یا تراکنش اطمینان می‌دهد که فرستنده آن داده چه کسی است و در راستای آن اصالت آن محتوا را نیز تأیید میکند. اید این الگوریتم ابتدا با نسخه اسکن شده امضای افراد شکل گرفت و در طول زمان به رشد و پویایی رسید.

امضای دیجیتال هویت مجازی شما را با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی شکل می‌دهد به طوری که رمزنگاری و رمزگشایی داده‌های ارسالی و دریافتی شما با استفاده از این الگوریتم‌ها انجام می‌شود. کلید عمومی هویت مجازی شما در شبکه یک رمز ارز در اختیار اعضای شبکه قرار می‌گیرد و کلید خصوصی شما که بخش بسیار مهمی از تأمین امنیت شما را برعهده می‌گیرد در شبکه محفوظ می‌ماند. اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره کلیدهای عمومی و خصوصی هستید فارسی کریپتو مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهد.

چگونه می‌توان یک امضای الکترونیکی دریافت کرد؟

برای ایجاد یک امضای الکترونیکی می‌توانید به دو صورت عمل کنید:

اول اینکه خودتان امضای دیجیتال خود را بسازید و دوم اینکه امضای دیجیتال خود را از یک منبع معتبر صدور این نوع گواهی‌های دیجیتا دریافت کنید.

۱۴

در صورتی که خودتان این کار را انجام دهید ممکن است مشکلاتی برای گیرنده‌ داده‌های شما در جهت احراز هویت مجازی شما شکل گیرد پس انجام این کار از طریق دوم مطمئن تر خواهد بود. باید توجه داشته باشد که این تکنولوژی تا حدی با تصورات ما از امضاهای معتبر متفاوت است و ممکن ایت امضای هر پیامی در شبکه با دیگر پیام‌ها متفاوت باشد اما مهم این است که اهداف اصلی این تکنولوژی مانند تأیید هویت ارسال کننده، تأیید اصالت محتوای پیام و انکار ناپذیری پیام محقق شود.

امضای دیجیتال در رمزارزها

در شبکه ارزهای دیجیتال دو کلید عمومی و خصوصی برای رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌شود که که کلید خصوصی به عنوان امضا و کلید عمومی به عنوان تایید امضا در حوزه گیرنده دیتا و پیام شناخته می‌شود؛ این دو الگوریتم امضا و تأیید آن توسط توابع هش رمزنگاری می‌شوند. بدین صورت که امضا با استفاده از تابع هش بر روی داده قرار میگیرد و تأیید یا رد می‌شود. این گونه یک داده توسط امضاهای دیجیتال در شبکه انتقال داده رمزارزها تأیید یا رد می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *