امنیت بلاک چین بیت کوین چگونه تأمین می‌شود؟

  • 18 تیر 1400
۱۵

یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک سرمایه گذار یا فعال بازار سرمایه، برای سرمایه گذاری در یک حوزه در نظر می‌گیرد، امنیت آن حوزه است همانطور که هیچ ساختمان سازی، بر روی گسل ساختمان نمی‌سازد، هیچ سرمایه گذاری در بازاری که از امنیت آن مطمئن نیست ریسک نمی‌کند. در آغاز کار ارزهای دیجیتال طبیعتا اعتماد به بازارهای ملموس مانند بازار ملک و یا بورس کشورها برای مردم بسیار ساده‌تر از بازار دیجیتالی بود که هیچ پشتوانه‌ای نداشت و ساز و کار آن برای مردم مبهم بود اما با گذشت زمان و توضیح بلاک چین برای کاربران و همچنین بالا رفتن سواد دیجیتالی مردم اعتماد به امنیت شبکه بیت کوین بالا رفت و این بازار سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کرد.

امنیت شبکه بیت کوین

بیت کوین توانسته با گذشت زمان، از روی که معرفی شد تا به حال همواره امنیت شبکه خود را با درصد بسیار بالایی حفظ کند و همواره بر امنیت این شبکه افزوده می‌شود. هکرها با گذشت این مدت همچنان از نفوذ در شبکه بیت کوین عاجز مانده اند با اینکه تا به امروز حملاتی به برخی کیف پول‌ها و صرافی‌ها انجام شده و موجودی آن‌ها به سرقت رفته اما شبکه اصلی هیچ گاه دچار نفوذ نشده است؛ بلوک‌ها طبق الگوریتم ساخته و پرداخته شده‌اند و الگوریتم شبکه دست نخورده باقی مانده است. پس می‌توان گفت هک و نفوذ به شبکه بیت کوین حداقل با تکنولوژی امروز تقریبا غیرممکن است.

امنیت بیت کوین چگونه تأمین می‌شود؟

امنیت شبکه bitcoin با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و دیگر تدابیر تأمین شده است. الگوریتم‌هایی که بعضی از آن‌ها همزمان توسعه بیت کوین طراحی شدند و برخی دیگر توسط اشخاصی قبل از پیدایش بیت کوین وجود داشتند.

public private key 12 10 18 min

استفاده هوشمندانه و همزمان از این الگوریتم‌ها بیت کوین را به سطح بسیار بالایی از امنیت رسانده که عده‌ای از کارشناسان معتقدند این طراحی و بهره گیری همزمان کار تنها یک نفر نبوده و حاصل مجموع علم یک تیم بزرگ برنامه‌نویسی است.

در ادامه این مقاله به برسی این تدابیر امنیتی می‌پردازیم:

الگوریتم رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی

کلید عمومی و خصوصی الگوریتمی است که در شبکه بیت کوین برای اثبات و برسی تراکنش‌ها استفاده می‌شود؛ هکرها برای نفوذ به شبکه از طریق این الگوریتم باید بتوانند از طریق یک کلید عمومی به کلید خصوصی دست پیدا کنند که در عمل و با علم امروز بشر این امکان وجود ندارد. اگر می‌خواهیدبا کلید عمومی و خصوصی بیشتر آشنا شوید فارسی کریپتو مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهد.

غیرمتمرکز بودن بیت کوین

غیرمتمرکز بودن بیت کوین به معنای این است که شخص، نهاد و یا دولتی بر روی آن تسلط ندارد و این مشخصه خطر فسادهای مالی را از بین می‌برد.

به این صورت که الگوریتم و برنامه این ارز دیجیتال در محاسبات دچار خطا و تخلف نمی‌شود به همین دلیل راه برای مفسدان مالی کاملا بسته خواهد بود. آن‌ها در شبکه بیت کوین دیگر قادر به استفاده از روابط و یا لابی برای دستیابی به اهداف مالی خود نیستند.

غیر قابل برگشت و عمومی بودن بیت کوین

بلاک چین در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات است که پس از قرار گرفن اطلاعات در آن و تشکیل یک بلوک دیگر قادر به تغییر و یا بازگردانی آن نخواهید بود؛ پس با انجام یک تراکنش در شبکه بیت کوین و تشکیل یک بلوک، بلاک چین این بلوک را با استفاده از الگوریتم‌های رمز نگاری به زنجیره ای از بلوک‌ها متصل می‌کند که این عمل باعث می‌شود تراکنش‌ها غیر قابل برگشت و بازبینی با تریتیب انجام شده باشند.

همچنین این شبکه عمومی است و تمامی افراد و کاربران می‌توانند تراکنش ها و رخدادهای آن را مشاهده و برسی کنند. تصور کنید سرقت یک ماشین که عده زیادی از مردم دور آن جمع شده اند و آن را نگاه می‌کنند تا سرقتی انجام نشود چقدر دشوار و تقریبا ناشدنی است.

۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *