استیبل کوین (stablecoin) چیست؟

  • 16 تیر 1400
۱۷

امروزه نام ارزهای دیجیتال و کریپتوها با نوسانات شدید و پیک‌های سودآور در سال‌های اخیر و به خصوص در سال 2020 در ذهن افراد ثبت شده است و مردم بازار آن را موقعیتی برای تریدرهای حرفه‌ای و ریسک پذیر می‌دانند در حالی که ارزهای دیجیتالی وجود دارند که ترید در شبکه آن‌ها مفهومی ندارد بلکه برای اهداف و کاربردهای دیگری توسعه داده شده اند. ارزهای دیجیتالی که به ارز رسمی کشورها و یا بازارهای معیار مانند طلا متصل می‌شوند.

در این مقاله به برسی دقیق این ارزها می‌پردازیم؛ پس با فارسی کریپتو همراه باشید.

استیبل کوین (stablecoin) چیست؟

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که بیشتر ویژگی‌های شبیه به ارزهای رسمی کشورها دارند و ایجاد بلوک‌ها در شبکه آن‌ها همراه است با ذخیره ارز یا واحد معیار به عنوان پشتوانه این ارزهای دیجیتال. ارزش و قیمت واحد این ارزها تقریبا مقدار ثابتی می‌ماند و از نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال در امان هستند.

۱۷

یکی از معروف‌ترین ارزهای ثابت، تتر (tether) هست که نمودار تغییرات آن را از آغاز کار این ارز تا به امروز که این مقاله نگارش می‌شود را مشاهده می‌کنید؛ همینطور که مشاهده می‌کنید نمودار این ارز بر خلاف ارزهایی چون بیت کوین از نوسان شدیدی برخوردار نیست.

چگونه ارزش استیبل کوین‌ها ثابت می‌ماند؟

استیبل کوین‌ها غالبا توسط شرکت‌های بزرگ و موسسات با ارزش توسعه داده می‌شوند و برای تولید هر واحد آن ارز پشتوانه ذخیره می‌شود و این پشتوانه اموالی است که جوامع آن را پذیرفته‌اند و به عنوان یک پشتوانه آن را قبول دارند. این پشتوانه می‌تواند طلا، ارز رسمی مانند دلار، ارز دیجیتال دیگر و یا هر پشتوانه پذیرفته شده دیگر باشد. این گونه سعی می‌شود ارزش این ارزها ثابت بماند.

پس می‌توان گفت این نوع ارزها، تقریبا ارزهای غیرمتمرکز نیستند و تحت کنترل نهاد و پشتوانه آن‌هاست.

تتر (tether)، USD Coin، Binance USD، Dai از برترین ارزهای دیجیتال استیبل هستند.

مزایا و کاربرد ارزهای ثابت چیست؟

ارزهای دیجیتال این چنینی به وجود آمدند تا امکاناتی مانند معامله آسان و ذخیره سرمایه مطمئن را برای کاربران ایجاد کنند به عنوان مثال کاربری که قصد دارد مقداری کریپتو برای انجام معاملات خود داشته باشد نمی‌تواند از بیت کوین استفاده کند زیرا که نوسانات آن پیش بینی نشده است پس باید از ارز دیجیتالی استفاده کند که ارزش آن ثابت بماند و بتواند بر روی مقدار دارایی خود برای انجام معاملات حساب کند.

همچنین این ارزها به عنوان واسطه استفاده می‌شوند و به همین دلیل هزینه تراکنش کمی دارند و معامله با آن‌ها با سرعت و امنیت بیشتری انجام می‌شود. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند نیز از دیگر مزایای این نوع ارزهاست و درک شبکه و کارکرد آن برای کاربران بسیار ساده‌تر از دیگر انواع ارزهاست. با این حال باید توجه داشت که این ارزها غالبا متمرکز هستند و با توجه به اینکه این نوع تکنولوژی جدید است و به طور کامل آزمون خود را پس نداده است هنوز عموم مردم و نهادها آن را نپذیرفته اند.

در نهایت باید گفت که استیبل کوین‌ها اهداف متفاوتی با ارزهای دیجیتالی دارند که در نمودار ارزش آن‌ها نوسانات شدیدی مشاهده می‌شود و فرصتی برای سپرده کردن دارایی و همین طور انجام معاملات بین المللی است. این ازرها محدودیت‌های تبدیل پول به کالا و تحریم دولت‌ها را رفع کرده است. پس اگر یک خریدار کالاهای خارجی هستید و یا در بازار ارزهای دیجیتال بین ارزها سوئیچ می‌کنید و یا در سطح وسیع‌تری در تجارت جهانی دخیل هستید می‌توانید این ارزها را به لیست دارایی خود بیفزایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *