کلید عمومی و خصوصی چیست؟

  • 15 تیر 1400
۱۹

کلید عمومی

کلید عمومی آدرسی است که به شما امکان می‌دهد رمزارزهای موجود در یک کیف‌ پول را مشاهده نمایید در واقع کلید عمومی به معنی همان آدرس کیف پول شما است و همان آدرسی که به صورت عمومی در اختیار همه قرار دارد و افراد می توانند با استفاده از آن آدرس به حساب شما، رمزارز واریز کنند اما جهت دسترسی به دارایی‌های منتقل شده به کیف‌پول و اثبات هویت شما به عنوان صاحب کیف پول به کلید خصوصی نیاز دارید.

 کلید عمومی معمولا برای رمز‌گذاری و راست‌آزمایی امضای دیجیتال به کار می‌رود همچنین، یک کد رمزنگاری است که با کلید خصوصی جفت می‌شود.

کلید خصوصی

کلید خصوصی، یک بخش جدایی ناپذیر از دنیای رمزارزها و کیف‌پول‌های رمزارزی است. این کلید، تنها مخصوص دارنده کیف پول است و به عنوان شناسه دیجیتال او عمل می‌کند و به کاربر اجازه می‌دهد تا هر تراکنشی را از حساب کاربری خود انجام دهد.

کلید خصوصی از رمزنگاری‌های پیچیده تشکیل شده است که به کاربران اجازه دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول‌هایشان را می‌دهد.

این کلید برای رمز‌گشایی و امضای دیجیتال داده‌ها به کار می‌رود و از کاربر در برابر سرقت و دسترسی غیر‌مجاز به وجوه، محافظت می‌کند.

۱۹

در کیف‌ پول‌های نرم افزاری و کاغذی امنیت کلید خصوصی بستگی به محافظت کاربر از آن دارد و اگر سرقت شود به وسیله آن‌ می‌شود به دارایی‌های موجود در کیف‌ پول دستبرد زد.‎

یک نظر برای “کلید عمومی و خصوصی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *