آلت کوین (altcoin) چیست؟

  • 15 تیر 1400
۲۰

تمامی ارزهای دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌شوند. بیت کوین که همان اولین ارز دیجیتال و سرآغاز ایجاد این بازار جذاب است و آلت‌کوین‌ها که به هر ارزی غیر از بیت کوین اطلاق می‌شود. اختلاف فاحش ارزش و حجم بازار بیت کوین باعث شده تا آن را از دیگر ارزهای دیجیتال جدا بدانیم. حال سوال این است که در صورت وجود بیت کوین، آلت کوین‌ها به چه دلیل به وجود آمده اند؟

دلیل ایجاد آلت کوین‌ها چیست؟

۲۰

هر سیستمی نه تنها در آغاز پیدایش و فالیت بلکه در ادامه مسیر خود با نواقص و چالش‌هایی رو به رو می‌شود؛ که بیت کوین نیز از این قاعده استثنا نبود و در مسیر خود با کمبودهایی رو به رو شد که اگرچه باعث نابودی و عدم محبوبیت این شبکه نشد اما نمی‌شد به راحتی آن‌ها را نادیده گرفت؛ مخصوصا که هدف چنین شبکه‌هایی تمرکززدایی و رفع تسلط قدرت‌ها در بازار بود و مخالفان سرسختی را رو به روی خود می‌دید.

در این زمان آلت کوین‌ها با هدف پوشش ضعف‌های بیت کوین و بهبود قابلیت‌های بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمدند. هرکدام از ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین با اهداف مشخصی وارد بازار شدند که بیت کوین از آن‌ها محروم بود و یا در شبکه بیت کوین به حد ایده‌آل خود نرسیده بودند.

۲۰

به عنوان مثال اتریوم علاوه بر هدف‌های مشترک شبکه های بلاک چینی سعی در حذف واسطه‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند را دارد.

در این مقاله مختصر با آلت کوین ها آشنا شدیم و متوجه شدیم دلیل ایجاد شبکه‌های متعدد ارزهای دیجیتال در بلاک چین چیست. امروزه این شبکه‌ها به سمتی می‌روند که تمامی نیازهای یک کاربر را در یک بازار مالی کامل و جامع برطرف کنند و هدف نهایی را در بازارهای مالی محقق کنند. عده ای معتقدند تمرکز در بازارهای ارز (تسلط یک نهاد یا دولت بر یک ارز) در آینده ای نه جندان دور از بین خواهد رفت و هدف نهایی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال محقق خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *