هاوینگ (Halving) چیست؟

  • 14 تیر 1400
۲۱

شبکه ارزهای دیجیتال قابل استخراج مانند بیت کوین پاداش ماینرها را با توکن ارز خود پرداخت می‌کنند. به این صورت که ماینرها در یک استخر استراج برای انجام پردازش‌ها و ساخت بلوک‌ها فعالیت می‌کنند و به ازای کاری که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند؛ میزان این پاداشبه ازای هر بلوک مقدار مشخصی از واحد آن ارز دیجیتال است. در شبکه بیت کوین، مقدار این پاداش در بر اساس معیارهایی پس از مدتی نصف می‌شود که به این فرآیند هاوینگ (Halving) گویند.

برای آشنایی بیشتر با جزئیات این فرآیند با تیم فارسی کریپتو همراه باشید.

فرآیند هاوینگ در بیت کوین

تقریبا هر چهار سال یکبار میزان پاداش پرداختی به ماینرها به ازای اضافه کردن یک بلوک به شبکه بیت کوین به یکباره نصف می‌شود؛ البته که این فرآیند با گذشت زمان اتفاق نمی‌افتد بلکه پس از استخراج هر 210 هزار بلوک در شبکه بیت کوین پاداش پرداختی آن به ماینرها در قبال پردازشی که انجام می‌دهند نصف مقدار قبل از هاوینگ کاهش میابد.

آخرین هاوینگ شبکه بیت کوین در سال 2020 رقم خورد که در این فرآیند مقدار پاداش به ازای هر بلوک از 12.5 بیت کوین به 6.25 بیت کوین رسید و هاوینگ بعدی در مارس سال 2024 میلادی رقم خواهد خورد.

دلیل ایجاد هاوینگ چیست؟

در هر بازار مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال کنترل میزان عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین اقدامات برای کنترل آن بازار و جلوگیری از نابودی آن است. در بازارهای بورسی و ارزهای رسمی کشورها این اقدام کنترلی توسط نهادها و دولت‌ها انجام می‌شود.

حال در بازار ارزهای غیرمتمرکز که سازمان یا دولتی بر آن تسلط ندارد چگونه باید میزان عرضه و تقاضا را کنترل کرد؟

۲۱

ایده حل این مسئله توسط ساتوشی ناکاموتو مخترع بیت کوین ارائه شد که همان فرآیند halving است؛ هاوینگ ایجاد شده تا از تورم بیت کوین جلوگیری کند و استخراج را کنترل کند. با این فرآیند استخراج بیت کوین تا سال‌های زیادی ادامه خواهد داشت و هیچگاه بیت‌کوین کمیاب نمی‌شود. در فرآیند ضد تورمی هاوینگ ارزش بیت کوین دچار تغییرات می‌شود به عنوان مثال اولین هاوینگ در شبکه بیت کوین ارزش آن را از 11 دلار به 1 دلار رسید و در هاوینگ دوم ارزش آن حدود 30 برابر شد. معمولا پس از هر هاوینگ عده زیادی از ماینرداران دستگاه‌های خود را غیرفعال می‌کنند و در این صورت سختی استخراج در شبکه کاهش میابد.

در نهایت هاوینگ توانسته تا به امروز در حراست از اعتبار بیت کوین و افزایش ارزش آن نقش مهمی را ایفا کند. البته که هاوینگ مختص بیت کوین نیست و در الگوریتم ارزهای دیگر مانند اتریوم و ارزهای دیگر وجود دارد. یکی از فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بازه زمانی halving است. امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *