اثبات کار (proof of work) چیست؟

  • 9 تیر 1400
۲۶

اثبات کار یا به اختصار POW الگوریتمی است که در شبکه بلاک‌چین استفاده می‌شود.در ابتدا ایده این الگوریتم برای جلوگیری از اسپم‌ها و هک شدن شبکه‌های کامپیوتری ارائه شد اما به طور توسعه یافته و پیشرفته مورد استفاده قرار داده نشد تا اینکه در شبکه بلاک‌چین به اوج بهره برداری و شهرت رسید. این الگوریتم در بلاک چین جهت تایید تراکنش‌های شبکه و همچنین تامین امنیت شبکه مورد استفاده قرار میگیرد. اثبات کار در شبکه بیت کوین با عنواع الگوریتم اجماع شناخته می‌شود.

الگوریتم اثبات کار چگونه عمل می‌کند؟

در مکانیزم این الگوریتم نکته مهم این است که کدام عضو شبکه سریع‌تر پردازش‌های مورد نیاز را انجام می‌دهد تا سهم بیشتری از پاداش این کار دریافت کند. در واقع ماینرها و پردازشگرهای سراسر دنیا در بستر یک رقابت برای انجام پردازش‌ها قرار میگیرند. ماینرها با انجام این پردازش‌ها و ساخت یک بلوک جدید در شبکه می‌توانند برنده این رقابت باشند.

این سیستم قدرت پردازشی ماینرها را در اختیار خود می‌گیرد تا بتواند با استفاده از آنها مسائل را حل کند؛ پس از حل یک مسئله پرداشی که انجام شده به دیگر اعضای شبکه (نودها) ارسال می‌شود تا تعدادی از اعضا آن را تایید کنند و در نهایت پاداش این پردازش به اعضا به صورت ارزهای دیجیتالی پرداخت می‌شود. این روش در شبکه بلاک چین به دلیل پیچیدگی مسائلی که باید حل شوند انرژی زیادی مصرف می‌کند که این انرژی به صورت الکتریسیته و مصرف برق تامین می‌شود.

چه ارزهایی از این الگوریتم در شبکه خود استفاده می‌کنند؟

ارزهایی که پایه تولید آنها استخراج است با دو الگوریتم اثبات کار و یا اثبات اعتبار سر و کار دارند از جمله این ارزهای دیجیتال می‌توان به بیت کوین، اتریوم، دوج کوین، بیت کوین کش،لایت کوین، اتریوم کلاسیک، مونرو و … اشاره کرد.

به عنوان مثال در شبکه بیت کوین ماینر شما با انجام پردازش‌ها، کمک به امنیت شبکه بیت کوین و اثبات عملکرد خود به شبکه بیت کوین استخراج می‌کند و پاداش کار خود را به این صورت از شبکه دریافت می‌کند.

الگویتم‌ها و تدابیر زیادی برای حفظ امنیت شبکه‌های دیجیتالی مانند شبکه بلاک چین و در راستای آن‌ها ارزهای دیجیتالی وجود دارد که هر روز در حال توسعه و پیشرفت هستند. همانطور که می‌دانید با گذشت زمان ارزهای دیجیتال زیادی به دنیای بلاک‌چین اضافه می‌شود که هرکدام با توسعه و ایده جدیدی وارد بازار می‌شوندتا نقص‌های این نوع بازارها را برطرف کنند و به امنیت شبکه و اعضای شبکه کمک کنند. انتظار می‌رود با این روند پیشرفت شبکه‌هایی با نهایت امنیت و کارکرد در آینده ای بسیار نزدیک در اختیار کاربران و دنبال کنندگان این حوزه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *