وایت پیپر (Whitepaper) چیست؟

  • 5 تیر 1400
۳۲

اوراق سفید (White paper) یک مرجع کامل از یک پروژه بلاک‌چینی است که از آغاز پروژه ارائه می‌شود تا عملکرد، هدف پروژه و جزئیات آن پروژه را برای کاربران و دنبال‌کنندگان پروژه‌های بلاک‌چینی شفاف سازی شود. وایت پیپر منحصر به بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال نیست بلکه در بسیاری از پروژه‌های اقتصادی و غیر اقتصادی مورد عرضه سرپرستان پروژه قرار می‌گیرد.

در این مقاله قصد داریم تا وایت‌پیپر را در دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال برسی کنیم پس با تیم فارسی کریپتو همراه باشید.

اهمیت انتشار و مطالعه وایت پیپر:

وایت پیپر یا اوراق سفید یکی از مهم‌ترین و کامل‌ترین مراجع برای دریافت اطلاعات از پروژه‌ها و ارزهای دیجیتال است که سرپرستان پروژه در آن سعی می‌کنند کاربر را متقاعد به سرمایه‌گذاری در پروژه خود کنند؛ به همین دلیل پروژه خود را شفاف می‌کنند، هدف پروژه را به طور دقیق بیان می‌کنند و مشخص می‌کنند که این پروژه قرار است چه تغییری در سبک زندگی مالی جامعه اعمال کند.

۳۲

کاربر نیز برای درک و فهم محل سرمایه‌گذاری خود این فایل را می‌خواند. مطالعه اوراق سفید گاهی به دغدغه‌های مالی شما پاسخ می‌دهد و شما را متقاعد می‌کند که این سرمایه‌گذاری برایتان سودمند خواهد بود. علاوه بر این دنبال کنندگان و طرفداران بلاک‌چین این مقاله‌ها را برگ برنده ارزهای دیجیتال می‌نامند به این دلیل که این اوراق شفافیت به همراه دارد؛ مسئله‌ای که بسیاری از جوامع انسانی در مورد اقتصاد و سیاست از آن محروم می‌شوند.

مطالعه Whitepaper چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

وایت پیپر دقیقا یک مقاله استاندارد با نوشتار و ویراست استاندارد است که مطالعه آن بسیار آسان است؛ در حالی که پس از انتشار به‌سرعت به زبان‌های مختلف از جمله فارسی ترجمه می‌شود و کاربران در سراسز دنیا می‌توانند به راحتی آن را مطالعه کنند و به نوعی با سرپرستان پروژه ارتباط برقرار کنند.

این مقاله استاندارد در ابتدا چکیده‌ای دارد که مطالب مقاله را و آنچه قرار است بخوانید را به شما می‌گوید.

در ادامه با بخش مقدمه رو به رو می‌شوید که اطلاعات کلی پروژه مانند اصل تعریف بلاک‌چین و اطلاعات کلی آن و اصل و ماهیت پروژه که قرار است در چه بازاری با چه ویژگی‌ها و مزایایی ارائه شود.

سپس در بدنه مقاله مسائل جزئی‌تر و تخصصی‌تر پروژه مانند مسائل فنی، الگوریتم کارکرد، توضیح ارز و پروتکل آن و همچنین واحد ارز( توکن) آن شرح داده می‌شود. هر چند سعی می‌شود در وایت پیپر به ساده‌ترین شکل ممکن توضیحات ارائه شود تا اکثر کاربران بتوانند از آن استفاده کنند اما اگر کاربر تازه وارد بلاک‌چین هستید انتظار نمی‌رود یک وایت پیپر را مطالعه کنید و تمامی مطالب آن را کاملا درک کنید.

در نهایت عرضه عمومی و جزئیات آن مشخص می‌شود و پایان مقاله معرفی تیم توسعه‌دهنده و جمع‌بندی و نتیجه گیری قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *