ارزش بازار (market cap) چیست؟

  • 1 تیر 1400
۳۷

market cap مخفف کلمه market capitalization به معنای حجم بازار یا ارزش بازار است که یکی از معیارهای مهم قضاوت درباره بازارهای مالی و پیش بینی آینده یک بازار از جمله ارزهای دیجیتال است. به دست آوردن و دسترسی به مقدار این معیار اصلا کار سختی نیست و با یک جست و جوی ساده در گوگل می‌تواهنید به طور لحظه‌ای این معیار را چک کنید.

مارکت کپ در بازار ارزهای دیجیتال:

ارزش بازار کوین یا توکن یک کریپتو (crypto)، مانند دیگر بازارها، بر اساس مقدار واحد در گردش آن ارز و ارزش هر واحد آن ارز محاسبه می‌گردد و به این معنی است که چه مقدار از این ارز در صرافی‌ها، استخرها و در کیف پول‌های کاربران وجود دارد.

محاسبه معیار ارزش بازار:

ارزش بازار از ضرب مقدار واحد در گردش در ارزش هر واحد به دلار به‌دست می‌آید؛ به عنوان مثال اگر تعداد واحد در گردش ارز دیجیتال X، ده هزار واحد باشد وارزش هر واحد آن 5 دلار باشد، در واقع ارزش بازار (market cap) آن ارز برابر 50,000 دلار می‌باشد.

اهمیت معیار حجم بازار:

درباره حجم بازار ارزهای دیجیتال باید گفت که نسبت به دیگر ارزها و بازارهای مالی می‌تواند میزان خطای بیشتری داشته باشد زیرا که در بازار ارزهای دیجیتال مبحث واحدهای سوخته یا واحدهای مرده وجود دارد (واحدهایی که توسط کاربران فراموش شده اند مثل کیف پول‌هایی که رمزعبور آن‌ها گمشده است) که باید این مقادیر از حجم بازار کاسته شود در حالی که روش دقیق و درستی برای محاسبه مقدار این نوع واحدها وجود ندارد.

هچنین این معیار می‌تواند میزان ریسک سرمایه گذاری در یک بازار، قابلیت دستکاری بازار یک رمز ارز و پیش بینی‌های متعدد دیگری از بازار رمز ار را در اختیار تریدرها و کاربران قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *