تپ روت (Taproot) چیست؟

  • 29 خرداد 1400
۴۰

هر فرد فعال در عرصه ارز های دیجیتال میداند که حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت از مهم ترین مسائل مربوط به این صنعت است. با وجود این که بیت کوین محبوب ‌ترین ارز دیجیتال جهان است، اما هنوز هم نتوانسته‌است این مسائل را حل کند.

بیت کوین یک شبکه بلاک چین عمومی است و اطلاعات ذخیره شده در آن به صورت شفاف در شبکه عرضه شده و هرکس می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

با وجود اینکه این کار باعث شفافیت در اکوسیستم بیت کوین میشود ولی تهدیدی برای امنیت کاربران این شبکه بوده که باعث خوشایندی آنها نیست.

تپ روت یک سافت فورک (soft fork) است که اسکریپت‌های بیت کوین را برای افزایش حریم خصوصی و بهبود سایر عوامل مرتبط با معاملات پیچیده بهبود می‌بخشد.

 تراکنش‌های شبکه‌ی بیت کوین می‌توانند از ویژگی‌های متفاوتی از جمله انتشار قفل ‌ساعتی(timelock release)، نیازمندی‌های چند امضایی (multi-signature) و غیره، برای افزایش پیچیدگی‌شان استفاده کنند.

تپ‌روت (Taproot) یکی از مورد انتظارترین موارد ارتقا فناوری بیت‌کوین از زمان معرفی SegWit بوده است.

 هدف Taproot  تغییر شیوه کار اسکریپت‌های بیت‌کوین برای بهبود حریم خصوصی، مقیاس پذیری و امنیت است. این موضوع و برخی موارد دیگر، در پی ترکیب شدن Taproot با یک فرآیند ارتقاء مرتبط به نام امضای اشنور (Schnorr  signature) امکان‌پذیر می‌شوند.

امضای اشنور (Schnorr signature) چیست؟

امضاهای اشنور شامل یک طرح امضای رمزارزی است که توسط کلاس شنور (Claus Schnorr)، ریاضیدان و کریپتوگراف آلمانی تهیه شده است. با وجود آنکه Schnorr الگوریتم خود را با ثبت یک پتنت برای سال‌های زیادی حفظ کرده بود، این پتنت به طور رسمی در سال ۲۰۰۸ منقضی شد.

Schnorr and Taproot. Bitcoin's favourite new toys | by ListedReserve |  Medium

طرح امضای اتخاذ شده توسط خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، الگوریتم امضای دیجیتالی منحنی بیضوی (ECDSA) بوده است. انتخاب ECDSA به جای الگوریتم امضای Schnorr به این دلیل بود که قبلاً به طور گسترده‌ای استفاده شده و کاملاً قابل فهم، ایمن، کم حجم و متن باز(Open source) بوده است.

با این حال، توسعه طرح امضای دیجیتال Schnorr یا (SDSS) ممکن است نقطه آغاز نسل جدیدی از امضاها برای بیت‌کوین و سایر شبکه‌های بلاکچینی باشد.

یکی از مزایای اصلی امضاهای Schnorr این است که می‌توانند چندین کلید را در یک تراکنش پیچیده بیت‌کوین وارد کرده و یک امضای منحصر به فرد تولید کنند. این بدان معناست که امضاهای طرف‌های مختلفی که در یک تراکنش شرکت دارند می‌توانند در یک امضای Schnorr جمع شوند. این کانسپت به عنوان تجمع امضا (signature aggregation) شناخته می‌شود.

تپ‌روت چگونه به نفع بیت‌کوین خواهد بود؟

همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم، Taproot پیشرفت‌های عمده‌ای در حریم خصوصی بیت‌کوین ایجاد خواهد کرد. تپ‌روت هنگامی که با امضاهای Schnorr ترکیب می‌شود، در هنگام انجام تراکنش‌ها افزایش کارایی را نیز موجب می‌گردد.

۴۰

علاوه بر افزایش حریم خصوصی، سایر مزایای بالقوه این تکنولوژی عبارتند از کاهش مقدار داده منتقل شده برای انتقال و ذخیره در بلاکچین، افزایش تعداد تراکنش‌ در هر بلاک(نرخ TPS بالاتر) و کاهش کارمزد‌های تراکنش.

یکی دیگر از مزایای Taproot این است که امضاها دیگر انعطاف‌پذیر نخواهند بود.

این انعطاف یک خطر امنیتی شناخته شده در شبکه بیت‌کوین به شمار می‌رود. به زبان ساده، قابلیت انعطاف‌پذیری امضا به این معناست که می‌توان امضای تراکنش را قبل از تأیید تغییر داد. بدین صورت، این حمله به گونه‌ای به نظر می‌رسد که انگار هرگز تراکنشی اتفاق نیفتاده است.

این موضوع مسئله خرج دوباره (Double Spending) در بیت‌کوین را سبب شده و می‌تواند یکپارچگی لجر توزیع شده را از بین ببرد.

نتیجه گیری

تپ‌روت یک نسخه مورد انتظار و دارای حمایت گسترده بیت‌کوین است که اگر همراه با امضاهای Schnorr اجرا شود، از نظر حفظ حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری، امنیت و موارد دیگر شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری در این شبکه خواهیم بود. این ارتقا هم‌چنین می‌تواند باعث ایجاد علاقه بیشتر به شبکه لایتنینگ شده و تکنولوژی چند امضایی( multisig ) را به سطحی بیشتر از یک استاندارد در صنعت رمزارزها برساند.

صرف نظر از مشارکت شما در جامعه بیت‌کوین، مزایای اضافی افزایش حریم خصوصی، کارایی و امنیت احتمالاً بر تجربه شما در استفاده از بیت‌کوین تأثیر خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *