شبکه چیا Chia Network چیست؟

  • 28 خرداد 1400
۴۱ 1

شبکه Chia در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ به‌ منظور ایجاد یک بلاکچین ارتقا یافته و پلتفرم تراکنش‌های هوشمند با هدف ارتقای سیستم‌های فایننس و پرداخت جهانی ایجاد شد.

Chia اولین پول دیجیتالی سازمانی به شمار می‌رود که از اولین الگوریتم اجماع جدید ناکاموتو از زمان بیت‌کوین به نام اثبات فضا و زمان (Proof of Space and Time) استفاده می‌کند. این مدل توسط بهترین مهندس پروتکل شبکه حال حاضر و مخترع BitTorrent، برام کوهن (Bram Cohen) ایجاد شده است.

شبکه Chia یا به عبارتی Chia Network یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین به شمار می‌رود که جهت توسعه و اجرای قراردادهای هوشمند ایجاد شده است.

چیالیسپ (Chialisp)

چیالیسپ، زبان برنامه‌نویسی جدیدی با امنیت بالا و امکان نظارت آسان است که توسط چیا معرفی شده. این زبان وعده داده است که استفاده از رمزارزها را آسان‌تر از پول نقد خواهد کرد. این زبان برنامه‌نویسی توسط برام کوهن در بلاگ چیا معرفی شده است و از جمله تراکنش‌های هوشمندی که در اختیار می‌گذارد می‌توان به سکه‌های رنگی، ولت‌ها با نرخ محدود و ولت‌ها با هویت توزیع‌شده اشاره کرد.

رمزارز چیا چرا به‌ وجود آمد؟

زمانی که بیت کوین توسعه داده شد، این واقعیت در نظر گرفته نشده بود که زمانی سخت‌افزارهایی به‌خصوص ASIC)ها ( به‌طور کامل از کامپیوترها در امر استخراج پیشی خواهند گرفت، بیت کوین که قصد داشت به‌عنوان شبکه‌ای غیرمتمرکز عمل کند، اکنون در دست عده‌ای از ماینرها افتاده بود که به تولید چیپ‌های ارزان و امکان خرید برق با قیمت عمده‌فروشی دسترسی داشتند.

Chia coin: should you buy the crypto or invest in the IPO?

 ماینرهایی که در حال حاضر شبکه‌ی بیت کوین را کنترل می‌کنند، دارای برتری در رقابت هستند و حتی زمانی که شبکه نیاز به تغییر داشته باشد، با آن مخالفت می‌کنند. چیا برای حل این مشکل، به ده سال تجربه‌ی به‌دست‌آمده از شبکه‌ی بیت کوین دسترسی داشت.

در مقایسه با سایر رمزارزها، چیا به دلیل بلاک چین غیر متمرکزتر دارای امنیت بیشتر است و همچنین به ابزارهای رمزنگاری مدرن‌تری دسترسی دارد که به این شبکه امکان ایجاد تراکنش‌های هوشمندتری را می‌دهد.

رمز ارز چیا چگونه کار می کند؟

از آنجا که رویکرد POST مانند بیت کوین یا غیره از توان محاسباتی استفاده نمی کند، برای ایجاد سکه به انرژی نیاز ندارد. ماینرها فضای ذخیره سازی اضافی خود را به شبکه اختصاص می دهند و احتمال تولید یک سکه چیا متناسب با فضای مورد نیاز آنها در مقایسه با ظرفیت کل شبکه است. طبق گفته هافمن ،  Chia در حال حاضر بزرگترین بلاکچین مربوط به ذخیره سازی است که از Filecoin (رمز ارزی که از الگوریتمی مشابه پیروی می کند) پیشی گرفته است.

۴۱ 1

هدف بعدی چیا تبدیل شدن به یک سیستم پرداخت برای شرکت ها و موسسات ، از جمله بانک ها و دولت ها است. زیرا شبکه ی چیا برای استفاده ی سازمانی و وام های نرم افزاری مناسب است.

استخراج ارز چیا چگونه است؟

برای تولید چیا ، ما به حافظه ی خالی هارد دیسکمان پناه  می بریم. دانلود و نصب نرم افزار در کنار فضای ذخیره سازی بلا استفاده  و یک سیستم کامپیوتری معمولی تمام وسایلی است که برای استخراج ارز چیا یا فارم آن نیاز داریم. در این هارد دیسک ها مجموعه ای از اعداد رمزنگاری ذخیره می شود که “پلات” نامیده می شود.

۴۱ 1

به جای کارگران معدن یا ماینر، استخراج کنندگان چیا “کشاورز” یا فارمر خوانده می شوند و این نامگذاری به این دلیل است که این ارزانرژی بسیار کمی نسبت به دیگر ارزها نیاز دارد.

 وقتی زنجیره بلوک چالشی را برای بلاک بعدی ایجاد می کند، فارمر در صورت داشتن “هش” نزدیک به چالش در یک پلات، پاداش کسب می کنند. احتمال برنده شدن یک بلوک توسط یک فارمر به میزان فضایی که در اختیار کل شبکه قرار داده است بستگی دارد. هرچه تعداد پلات ها بیشتر باشد ، احتمال کسب درآمد بیشتر است.

شما می توانید با استفاده از این ماشین حساب میزان احتمالی به استخراج ارز چیا را به دست بیاورید. برای شروع فارمینگ، به یک کامپیوتر ویندوز با SSD نیاز دارید البته macOS و Linux نیز پشتیبانی می شوند.

توکن شبکه Chia

توکن اختصاصی این شبکه،  XCH نام دارد که از نسخه سفارشی‌شده UTXO بیت‌کوین استفاده می‌کند و این، مکانیزم اصلی تشویق برای پشتیبانی از الگوریتم ناکاموتو است.

در حدود ۲۱ میلیون واحد از توکن XCH پس از راه‌اندازی مین‌نت (شبکه اصلی) این پروژه در تاریخ ۳ ماه مه سال ۲۰۲۱ ایجاد شد. این پروتکل برای اطمینان از امنیت مالی پروتکل، به تولیدکنندگان بلاک پاداش می‌دهد. فارمرها می‌توانند منابع خود را به شبکه اختصاص داده و XCHهای تازه ایجاد شده را به دست آورند. برای سه سال اول به ازای هر بلاک، دو XCH جدید تولید می‌شود.

Chia خزانه خود را طبق ذخیره استراتژیک خود مدیریت خواهد کرد. این شبکه جهت تأمین بودجه توسعه بلاکچین و گسترش پذیرش آن نیز، ۲۱ میلیون واحد XCH را به یک فرآیند pre-farm اختصاص داد.

آینده‌ی رمزارز چیا

شروع چیا طوفانی بود، حتی قبل از انتشارش، باعث کمبود هارد درایو‌ها در سراسر جنوب شرق آسیا شده بود. در آن زمان اندازه‌ی شبکه‌ی چیا ۶۰۰ پتابایت بود. تا می ۲۰۲۱ اندازه‌ی شبکه‌ی چیا به ۱۰ اگزابایت رسید.

۴۱ 1

 همانند ماینرهای اتریوم که کارت‌های گرافیکی را با کمبود مواجه کرده بودند، فارمرهای چیا نیز برای خرید هارد درایوها مسابقه گذاشته بودند، تا جایی که مدیر شبکه‌ی چیا،  Gene Hoffmanگفته بود: ما یه جورایی زنجیره‌ی تأمین کوتاه‌مدت [هارد درایوها] را نابود کردیم.

تنها گروهی که به این وضعیت اعتراض نکرد، تولیدکنندگان هارد درایو‌ها بودند که شاهد رشدی چندبرابری قیمت‌ها ناشی از تقاضای انفجاری فارمرها بود.

شبکه‌ی چیا نیز پس از جمع‌آوری ۶۱ میلیون دلار از طرف سرمایه‌گذارانی چون شرکت اندرسون هوروویتز، ریچموند گلوبال ونچرز و بریر کپیتال، ارزش خود را در مدت کوتاهی به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار رساند. هوفمان، این سرمایه‌ی جمع‌آوری‌شده را سوخت موشک برای استخدام نفرات اعلام کرد و از عرضه‌ی قریب‌الوقوع عمومی سهام شرکت چیا در ۲۰۲۱ خبر داد.

در همین حال، شرکت چیا برنامه دارد تا اهدافش را از طریق جلب نظر سازمان‌ها برای سیستم تجارت و پرداخت، جلو ببرد. دیوید فرازی، یکی از مدیران شرکت ریچموند گلوبال ونچرز در این رابطه گفته است: «بیت کوین اگر در ۱۳ سال پیش با دانش طراحی می‌شد، شبیه چیا می‌شد.» این ادعای بزرگی است؛ اما از آنجا که بیت کوین به‌طور مداوم به دلیل اثرات محیط زیستی مورد انتقاد قرار گرفته، چیا ممکن است شانسی به‌عنوان رمزارز سبز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *