بلاک اکسپلورر (Block Explorer) چیست؟

  • 28 خرداد 1400
block

اگر نیاز دارید اطلاعاتی از بلاک‌چین‌ها مانند آدرس کیف پول، اطلاعات تراکنش‌ها (نوعی رسید تراکنش برای دریافت‌ها و پرداخت‌ها) و … را به‌دست آوردی می‌توانید از ابزار بلاک اکسپلورر استفاده کنید.

در واقع Block Explorer یک پلتفرم تحت وب است که میتوانید به صورت یک اپلیکیشن موبایلی نیز از آن استفاده کنید.

چگونه از بلاک اکسپلورر استفاده کنیم؟

برای استعلام یک تراکنش از طریق Block Explorer باید شناسه تراکنشی که انجام شده را داشته باشید.

با قرار دادن این شناسه در بلاک اکسپلورر اطلاعات مختلف این تراکنش به شما نمایش داده خواهد شد. این اطلاعات می‌تواند شامل داده‌هایی مانند : وضعیت تراکنش که آیا تایید شده یا خیر، میزان کارمزد شبکه، سایز تراکنش بر حسب Virtual bytes، وضعیت حریم خصوصی، حجم تراکنش، آدرس کیف پول‌های مبدا و مقصد و دیگر اطلاعات باشد.

برای هر پلتفرم در بستر بلاک‌چین باید از اکسپلورر مربوط به همان پلتفرم استفاده کرد برای مثال برای شبکه اتریوم می‌توانید از اکسپلورر   (etherscan) استفاده کنید و در کل برای هر ارزی میتوانید اکسپلورر آن ارز را در مرورگر خود سرچ کنید.

download

اکسپلوررها پتانسیل‌های بیشتری نیز دارند که میتوان با استفاده از آنها اطلاعات عمومی‌تری نیز مانند:

  • آخرین بلاک‌هایی که به شبکه اضافه شده اند یا استخراج شده‌اند.
  • بزرگترین تراکنشی که در روز انجام شده است.
  • شناسایی بلاک‌های جامانده (orphaned blocks) که در واقع با ما میگوید کدام بلاک‌ها به بلاک‌چین متصل نشدند.
  • و اطلاعات دیگری که در هر شبکه می‌توانند اطلاعات متفوتی باشند.

معرفی اکسپلوررهای برتر و معتبر:

تصویری کیف پول بلاک چین Blockchaincom آپدیت ۲۰۲۰
  • Blockchain.com  معروف‌ترین مرورگر بیت کوین است که علاوه بر گزارش روزانه بلاک چین بیت کوین جزئیات تراکنش‌ها را نیز ارائه می‌دهد.
  • Blockchair سایت جامعی است که اطلاعات کاملی را از بلاک‌چین‌های بیت کوین، بیت کوین کش و اتریوم به کاربر ارائه می‌دهد. این سایت دارای فیلترهای زیادی است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
  • BlockCypher مرورگر دیگری است که رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و در عین حال یکی از کاربردی‌ترین اکسپلورر هاست.
  • TokenView Blockchain Explorer مرورگری است که از اکثر شبکه‌های بلاک چینی پشتیبانی می‌کند.

رمزارزهایی که این مرورگر پشتیبانی می‌کند شامل : بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، لایت کوین، تتر، ترون، مونرو، دش(Dash)، نئو(neo)، دوج کوین (Dogecoin) و … می‌باشد که همگی از محبوب‌ترین رمز ارز ها هستند.

  • TradeBlock مرورگر دیگری است که ساختار کاربری ساده بدون امکانات غیرضروری و گیج کننده است که بیت‌کوین و اتریوم را پشتیبانی می‌کند.

نتیجه اینکه:

استعلام و دریافت اطلاعاتی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید را می‌توانید از طریق یک اکسپلورر به‌دست آورید. در این میان باید با توجه به شبکه مورد نظر و اطلاعاتی که نیاز دارید باید مرورگری انتخاب کنید که بتواند نیاز شما را پاسخ بگوید. در نهایت حتما از مرورگرهای معتبر استفاده کنید که تعدادی از آن‌ها در این مقاله از فارسی کریپتو به شما معرفی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *