ارز دیجیتال کاردانو cardano چیست؟

  • 23 خرداد 1400
۳ 1

تاریخچه کاردانو

در سال 2015 میلادی پروژه شبکه کاردانو با انجام تحقیقاتی گسترده و استفاده از افراد با تجربه و خبره در زمینه ارز های دیجیتال آغاز به کار کرد و هدف آن رفع نواقص و اشکالات ارز هایی مانند اتریوم و بیت کوین بود؛ که از این نواقص می‌توان به مقیاس پذیری اشاره کرد.

چارلز هاسکینسون، بیانگذار این ارز، پس از انجام دو سال تحقیق و برسی نهایتا در سپتامبر 2017 این ارز را به صرافی‌های معتبر عرضه کرد که قیمت هر واحد آن 0.02 دلار بود. در آن زمان تیم تحقیق و توسعه کاردانو راه حل ها و الگوریتم‌های خود را یافته بود.

حال این ارز جزء ده ارز دیجیتال برتر بازار است و حجم بازار آن عدد قابل توجهی حدود 864 میلیارد دلار است. همچنین از این ارز به عنوان یک ارز نسل سومی یافت می‌شود که قابلیت پویایی و بهبود قرارداد‌های هوشمند را دارا است.

ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

این شبکه یک پلتفرم غیرمتمرکز بلاک‌چینی است که مانند اتریوم شبکه‌ای برای انجام قرار داد‌های هوشمند ایجاد می‌کند. در توسعه این شبکه از زبان برنامه‌نویسی Haskell استفاده شده است و تیم مؤسس این ارز ادعا دارد کاردانو تنها ارزی است که بر اساس تحقیقات علمی دانشمندان طراحی و توسعه داده شده است.

همچنین این ارز سعی دارد تا در عین حفظ حریم خصوصی کاربران قوانین و مقررات را نیز رعایت و حفظ کنند.

۲ 2

توکن محلی این ارز در بلاک‌چین با نام اختصاری Ada شناخته می‌شود که در زمان نگارش این مقاله هر واحد آن ارزشی معادل 0.216332دلار را دارا می‌باشد.

از این توکن می‌توان برای پرداخت هزینه کالا و خدمات، شارژ حساب کاربری در کارگزاری‌های بورسی و … استفاده کرد.

این ارز نهایتا تا سقف  45 میلیارد واحد ارائه خواهد شد و بر خلاف بیت کوین یا ارز‌هایی که از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند کاردانو از الگوریتم اثبات سهام بهره می‌برد و قابلیت استخراج ندارد؛ به این ترتیب که اعضا با خرید این ارز می‌توانند در اعتبار سنجی تراکنش های شبکه شرکت کنند و پاداش دریافت کنند.

ارز دیجیتال کاردانو چگونه کار میکند؟

همان طور که در بالا خواندید الگوریتم اثبات سهام، الگوریتم مورد استفاده در شبکه این ارز دیجیتال است؛ البته که الگوریتم اثبات سهام در ارز‌های دیجیتال متفاوت با یکدیگر تفاوت های جزیی مانند دوره‌های زمانی و … دارند. در این ارز زمان به دوره های کوچکتری تقسیم می‌شو و در هر دوره با رأی‌گیری یک رهبر انتخاب می‌شود که تأیید تراکنش ها به عهده اوست. حق رأی و اولویت در این شبکه با نود هایی است که دارایی Ada آنها بیشتر باشد. این شبکه می‌تواند با استفاده از تکنولوژی RINA هزاران تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند.

1

همچنین یکی از اهداف این ارز این است که تعاملی میان ارز های دیجیتال ایجاد کند تا بتوان به راحتی بین ارز‌های دیجیتال ارتباط برقرار کرد به این صورت که بتوان بین شبکه های آنها داده ها را مبادله کرد یا ارز ها را به صورت مستقیم به یکدیگر تبدیل کرد.

در حال حاضر سه تیم قدرتمند پایه کاردانو، IOHK و Emurgo به صورت کاملا متمرکز بر روی پروژه کاردانو کار می‌کنند.

در مورد کیف پول های این ارز باید گفت که Daedalus کیف پول رسمی این شبکه است اما کیف پول های غیررسمی دیگری نیز برای این ارز وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به کیف پول سخت افزاری لجر، Trezor Model T  ، کیف پول نرم‌افزاری یورویی و کیف پول Atomic اشاره کرد.

برسی کیفیت کاردانو برای سرمایه گذاری

روند رو به رشد این ارز دیجیتال در سال های اخیر و نظر بسیاری از کارشناسان درباره آینده این ارز نشان می‌دهد که این ارز فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری است به طوری که اگر بخواهیم درصد رشد این ارز را در بازه های زمانی متفاوت برسی کنیم باید بگوییم این ارز در ماه اخیر حدود 35 درصد، طی شش ماه اخیر 65.49  و طی دو سال اخیر حدود 378 درصد رشد داشته است و این اعداد می‌تواند هر سرمایه گذاری را وسوسه کند تا به سمت سرمایه‌گذاری روی این رمز ارز بیاید.

همچنین باید بگوییم اوج قیمت این ارز 1.11 دلار بوده است و تسلط این ارز روی بازار 0.77 درصد می‌باشد که این عدد نیز برای فعالان حوزه ارز‌های دیجیتال قابل ملاحظه است.

Cardano Price Prediction 2020, 2023, 2025 | ADA Price Analysis

در نهایت این ارز نسل سومی بلا‌کچین اهداف و برنامه هایی دارد که امروزه نیاز ارز‌های دیجیتال و است و در این صورت می‌توان به آینده آن امیدوار بود و آن را فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در دنیای ارز‌های دیجیتال دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *