ارز دیجیتال تتر Tether چیست ؟

  • 23 خرداد 1400
۳ 1

تاریخچه تتر

تتر از سال 2010 شروع به کار کرد؛ با این امید که می‌توان ارز دیجیتالی طراحی کرد که بر روی پلتفرم بلاک‌چین بیت‌کوین به خوبی کار کند؛ سپس در سال 20140، تتر با فاصله گرفتن از پروژه اصلی یعنی ریل‌کوین(realcoin) فعالیت خود را آغاز کرد.

این ارز رمزنگاری شده برنامه داشت تا توکنی ارائه دهد که ارزشی به نسبت 1:1 با ارز های فیات مثل دلار داشته باشد و به ازای هر توکن از این ارز یک دلار به عنوان پشتوانه آن ذخیره شود.

سه فرد اصلی که در ابتدا فعالیت این پروژه را آغاز کردند براک پیرس، کریگ سلارز و ریو کالینز بودند. این ارز ابتدا فقط روی بستری از بلاک‌چین بیت کوین ارائه شد اما در ادامه بر بستر اتریوم، بیت‌کوین کش و … نیز عرضه شد.

تتر چیست؟

شرکت آیفینکس (iFinex)مالک شبکه تتر و صرافی بیتفینکس است که در هنگ کنک واقع است و صرافی خود را بر اساس قوانین ویرجین انگلیس اداره می‌کند.

1

تتر در واقع یک ارز دیجیتال پایدار  (stable coin) است به این معنا که این ارز از نوسانات بازار‌های ارز های دیجیتال در امان است و قیمت آن ثابت می‌ماند. در واقع این ارز مانند دیگر ارز‌های پایدار دارای پشتوانه کالا و یا پول است و به همین دلیل نوسانات شدید روی آنها تأثیری ندارد؛ تنها عاملی که قیمت ارز‌های دارای پشتوانه را تغییر می‌دهد تغییر ارزش پشتوانه آنهاست.

تتر به عنوان با ارزش ترین ارز دیجیتال دارای پشتوانه شناخته می‌شود که حجم بازار آن در زمان نگارش این مقاله بیش از 860 میلیارد دلار است و هر واحد USDT قیمتی معادل  0.999524 دلار دارد و از لحاظ ارزش ارز در رده چهارم ارز های دیجیتال قرار دارد.

حدود 400 صرافی از این ارز پشتیبانی می‌کنند و می‌توان آن را در این صرافی ها خرید و فروش کرد.

ارز دیجیتال تتر چگونه کار می‌کند؟

این ارز برخلاف ارزهایی که پشتوانه ندارند محدودیت تولید توکن ندارد و هر مقدار که در بازار تقاضا وجود داشته باشد توکن این ارز تولید می‌شود و به ازای هر توکن یک دلار در خزانه های بانکی ذخیره می‌شود تا قیمت این ارز در بازار ثابت و برابر یک دلار بماند. علاوه بر دلار این ارز توسط ارز‌های فیات دیگری مانند یورو و ین نیز پشتیبانی می‌شود. توکن محبوب این شبکه USDT نام دارد که با توجه به توضیحات بالا می‌توان گفت USDT همان دلار دیجیتالی است که در معاملات و صرافی ها مورد استفاده عموم قرار میگیرد. علاوه بر USDT، توکن های EURT و XAUT نیز به ترتیب با پشتوانه یورو و طلا در این شبکه موجود هستند که کمتر از USDT شناخته شده هستند.

۱ 1

تتر به دلیل اینکه توزیع توکن ها در شبکه آن قابل ردیابی هستند و به صورت متمرکز انجام می‌شوند نمیتواند یک ارز غیرمتمرکز تلقی شود و کنترل این شبکه در دست شرکت iFinex و صرافی آن است.

از ویژگی های سیستمی و الگوریتمی این ارز به طور خلاصه می‌توان به ثبات قیمت، پشتوانه ارزی، قابلیت تبدیل به پول فیزیکی به آسانی و امنیت تراکنش‌ها و معاملات اشاره کرد.

برسی کیفیت تتر برای سرمایه گذاری

تتر در واقع ساخته شده تا در معاملات از نوسانات شدید ارز‌های دیجیتال در امان بماند و قیمت آن نسبت به دلار تغییری نکند اما همانطور که می‌دانید قیمت این ارز نسبت به ریال ایران همواره در حال تغییر است به این دلیل که ارزش دلار همواره نسبت به ریال در حال تغییر است؛ پس اگر سرمایه گذاری با دلار آینده خوبی داشته باشد تتر نیز می‌تواند آینده خوبی برای سرمایه گذاری داشته باشد. اوج قیمت این ارز 1.21 دلار بوده است و در حال حاضر تقریبا برابر 1 دلار است.

همچنین اگر مایل هستید ارز دیجیتالی خریداری کنید و ریسک ریزش شدید قیمت ارز های دیجیتال را نپذیرید تتر میتواند گزینه خوبی برای ذخیره و امنیت سرمایه شما باشد.

۲ 1

در نهایت باید گفت تتر با فرآیند و عملکردی که دارد توانسته محبوبیت زیادی میان کاربران و معامله گران بازار ارز های دیجیتال پیدا کند و ارزش بازار خود را به طور قابل توجهی افزایش دهد و قطعا این موفقیت اتفاقی نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *