ارز دیجیتال Aave چیست؟

  • 22 خرداد 1400
aave 1 1
aaveAave
$ 98.050.32%

نگاه کلی به ارزدیجیتال ایآوی:

در واقع  Aave پروتکلی غیرمتمرکز است که بر بستر اتریوم پیاده‌سازی شده است. این پروتکل تحت سیستمی به نام دیفای کار می‌کند که هدف دیفای تقابل مستقیم با متمرکز سازی سیستم‌های مالی است.

ای آوی در واقع به کاربران اجازه می‌دهد، از یک سیستم مالی که برخلاف بانک‌ها غیرمتمرکز است وام دریافت کنند یا بر بستر این شبکه به دیگر کاربران وام بدهند؛ این امکان با استفاده از یک سری اساس‌نامه و قوانین خاص انجام می‌شود که میتواند با بهره ثابت یا متغیر باشد.

تاریخچه شبکه Aave :

در سال 2017 میلادی شخصی  به نام stani kulechov این شبکه و ارز دیجیتال آن را با نام ETHLend معرفی و تأسیس کرد و در ماه نوامبر همین سال عرضه اولیه آن انجام شد که این عرضه 600 هزار دلار آورده مالی نصیب این پروژه کرد.

در سال بعد و در ماه سپتامبر نام ای آوی (Aave) برای این شبکه انتخاب شد و این پروژه با این نام به فعالیت رو به جلوی خود ادامه می‌دهد. کاربران پس از این تغییر توکن های Lend خود را به نسبت 100:1 با توکن های Aave مبادله کردند و به فعالیت در بستر این شبکه ادامه دادند.

Aaveچگونه کارمی‌کند؟

 در سیستم ای آوی نودها به سه دسته وام‌گیرنده، وام دهنده و تامین کنندگان مالی یا همان سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شوند؛ در این سیستم هر شخصی حتی شما می‌توانید به عنوان وام‌دهنده با قراردادن سرمایه دیجیتالی خود در استخرهای نقدینگی، به نسبت سرمایه خود سود دریافت کنید. در واقع شما می‌توانید در این بستر اتریوم خود را قرض بدهید و سود بگیرید، یا اتریوم قرض بگیرید و سود بدهید؛ این یعنی یک وام بدون ضامن و مدرک و دردسرهای اداری!

اما این به این معنی نیست که در ازای وامی که دریافت می‌کنید هیچ ضمانتی نمی‌دهید بلکه مبلغی به صورت وثیقه و یا ضمانت از شما دریافت می‌شود.

بهره یا سود این وام‌ها دقیقا بر اساس مفهوم عرضه و تقاضا مشخص می‌شود بدین صورت که اگر استخر نقدینگی توسط وام‌گیرندگان خالی شود سود وام‌ها افزایش میابد تا سرمایه‌گذاران ترقیب شوند سرمایه خود را وام بدهند و اگر استخر موجودی بالایی داشته باشد نرخ بهره پایین می‌آید تا کاربران ترقیب شوند از این سیستم وام دریافت کنند.

همچنین در این شبکه به غیر از اتریوم ارز‌های دیگری مانند تتر، چین لینک، آگور، انجین کوین و خیلی ارزهای دیگر پشتیبانی می‌شود.

 یکی از چالش‌های پیش روی این سیستم این است که برخلاف بانک‌ها در این شبکه به راحتی نمی‌توان تعیین کرد که وام‌گیرنده توانایی مالی باز پس دادن وام را دارد یا خیر به همین دلیل برای گرفتن وام باید مقدار وثیقه بیشتری نسبت به وام‌های بانکی در اختیار سیستم قرار دهید.

برسیکیفیتایآویبرایسرمایه‌گذاری:

 این ارز از لحاظ ارزش توکن یکی از ارزهایی محسوب می‌شود که در رده ارزهایی با قیمت متوسط قرار میگیرند؛ در زمان نگارش این مقاله این ارز با قیمت 14/185 دلار خرید و فروش می‌شود و در رنک 18 ارزهای دیجیتال قرار دارد.

در برسی نمودار این ارز باید گفت در نگاه اول سیر صعودی به وضوح در نمودار دیده می‌شود که با نزول های موقتی و کوتاه همراه بوده است. تغییرات این ارز در طی 60 روز اخیر نسبت به زمان نگارش این مقاله حدود 144 درصد رشد بوده است و جالب تر اینکه این ارز در طی یک روز اخیر حدود 21 درصد رشد قیمت داشته است و این یعنی سود بی‌نظیر!

در کل می‌توان گفت با رشد قیمت و همین‌طور رشد اهداف شبکه، این پروژه می‌تواند محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری کاربران باشد.

در نهایت باید گفت با توجه به اینکه این ارز هم اکنون در رده اول دیفای قرار دارد و امکاناتی که در اختیار بازارهای مالی دیجیتال و غیرمتمرکز قرار می‌دهد می‌توان انتظار رشد بیشتری از این شبکه و ارز دیجیتال آن داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *